Amphenol Air LB Germany – VG95328M2221PN
$189.92
Circular MIL Spec Connector Plug crimp 21 contacts
IN STOCK - SHIPS IMMEDIATELY
ADD TO CART or call us at 800-993-9047 for immediate assistance
ADD TO CART or call us at 800-993-9047 for immediate assistance
Circular MIL Spec Connector Plug crimp 21 contacts
Additional Information
| Manufacturer | Amphenol PCD |
|---|---|
| MFG Part Number | VG95328M2221PN |
| Lead Time | 0 weeks |
| Applications | Military |
| Backshell Material, Plating | – |
| Cable Opening | 1.024" (26.00mm) |
| Color | – |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | – |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating (Amps) | 13A |
| Fastening Type | Reverse Bayonet Lock |
| Features | Backshell, Coupling Nut |
| Ingress Protection | – |
| Insert Material | Neoprene |
| MFG Partnumber | VG95328M2221PN |
| Material Flammability Rating | – |
| Mfr | Amphenol Air LB |
| Mounting Feature | – |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Number of Positions | 21 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Orientation | N (Normal) |
| Packaging | Bag |
| Part Status | Active |
| Primary Material | Metal |
| Series | VG95328 |
| Shell Finish | Cadmium |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Shell Size - Insert | 22-21 |
| Shell Size, MIL | – |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 900VAC, 1.25kVDC |


