Amphenol PCD – 62GB-56T14-19SN
$70.38
Circular – ALTD CONNECTOR
IN STOCK - SHIPS IMMEDIATELY
ADD TO CART or call us at 800-993-9047 for immediate assistance
ADD TO CART or call us at 800-993-9047 for immediate assistance
Circular – ALTD CONNECTOR
Additional Information
| Manufacturer | Amphenol PCD |
|---|---|
| MFG Part Number | 62GB-56T14-19SN |
| Lead Time | 0 weeks |
| Applications | Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military |
| Backshell Material, Plating | – |
| Base Product Number | 62GB56 |
| Cable Opening | – |
| Color | Olive Drab |
| Connector Type | Plug, Female Sockets |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | 50.0µin (1.27µm) |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating (Amps) | 7.5A |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Features | Coupling Nut |
| Ingress Protection | – |
| Insert Material | Polychloroprene |
| MFG Partnumber | 62GB-56T14-19SN |
| Material Flammability Rating | – |
| Mfr | Amphenol Limited |
| Mounting Feature | – |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Number of Positions | 19 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Orientation | N (Normal) |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Primary Material | Metal |
| Series | 62GB |
| Shell Finish | Zinc Cobalt |
| Shell Material | Aluminum |
| Shell Size - Insert | 14-19 |
| Shell Size, MIL | – |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Solder Cup |
| Voltage Rating | – |


