Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > onsemi-UC2843BD1R2
onsemi UC2843BD1R2
| Part Number: | onsemi UC2843BD1R2 |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > onsemi-UC2843BD1R2 |
| Qty Available: | |
| Description: | UC284*B Boost Flyback Tape & Reel (TR) e0 DC to DC switching controller 50ns 1A 4.9mm 5.05V |
PCX has onsemi Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > onsemi-UC2843BD1R2 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
UC284*B Boost Flyback Tape & Reel (TR) e0 DC to DC switching controller 50ns 1A 4.9mm 5.05V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Duty Cycle | 96 % |
| Fall Time | 50 ns |
| Frequency | 60 kHz |
| Max Duty Cycle | 96 % |
| Max Frequency | 275 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 30 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 5.05 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Quiescent Current | 12 mA |
| Rise Time | 50 ns |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Topology | Boost, Flyback |
Documentation for onsemi onsemi UC2843BD1R2
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output voltage of the product?
What is the operating supply voltage range of the product?
What is the switching frequency of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.