Discrete Semiconductors > Thyristors > TRIACs > Z0409MF-1AA2
Z0409MF 1AA2
| Part Number: | Z0409MF 1AA2 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Thyristors > TRIACs > Z0409MF-1AA2 |
| Qty Available: | |
| Description: | Z04 Series 600 Vdrm 4 A Standard Triac AC Switch Through Hole - TO-202 |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Thyristors > TRIACs > Z0409MF-1AA2 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Z04 Series 600 Vdrm 4 A Standard Triac AC Switch Through Hole - TO-202
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-202 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Current Rating | 4 A |
| Element Configuration | Single |
| Hold Current | 10 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Max RMS Current | 4 A |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 20 A |
| RMS Current (Irms) | 4 A |
| Schedule B | 8541300080 |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Height | 7.3 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Case/Package | TO-202 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Current Rating | 4 A |
| Element Configuration | Single |
| Hold Current | 10 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Max RMS Current | 4 A |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 20 A |
| RMS Current (Irms) | 4 A |
| Schedule B | 8541300080 |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Height | 7.3 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Width | 4.5 mm |
Documentation for STMicroelectronics Z0409MF 1AA2
| Datasheet | View & Download Z0409MF-1AA2 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Z0409MF-1AA2 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Z0409MF-1AA2 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Z0409MF-1AA2 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Z0409MF-1AA2 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Z0409MF-1AA2 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Z0409MF-1AA2 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Z0409MF-1AA2 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Z0409MF-1AA2 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Z0409MF-1AA2 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the current rating of the product?
What is the package type of the product?
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the current rating of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




