Discrete Semiconductors > Thyristors > TRIACs > Z0109MA-1AA2
Z0109MA 1AA2
| Part Number: | Z0109MA 1AA2 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Thyristors > TRIACs > Z0109MA-1AA2 |
| Qty Available: | |
| Description: | 4 Quadrant Logic Level TRIAC, 600V V(DRM), 1A I(T)RMS, TO-92 |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Thyristors > TRIACs > Z0109MA-1AA2 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4 Quadrant Logic Level TRIAC, 600V V(DRM), 1A I(T)RMS, TO-92
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-92 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Current Rating | 1 A |
| Element Configuration | Single |
| Hold Current | 10 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| RMS Current (Irms) | 1 A |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
Documentation for STMicroelectronics Z0109MA 1AA2
| Datasheet | View & Download Z0109MA-1AA2 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Z0109MA-1AA2 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Z0109MA-1AA2 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Z0109MA-1AA2 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Z0109MA-1AA2 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the current rating of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

