Discrete Semiconductors > Z0103MA
Z0103MA
| Part Number: | Z0103MA |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Z0103MA |
| Qty Available: | |
| Description: | Thyristor TRIAC 600V 8.5A 3-Pin TO-92 |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Z0103MA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Thyristor TRIAC 600V 8.5A 3-Pin TO-92
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-92 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Hold Current | 7 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| RMS Current (Irms) | 800 mA |
Documentation for STMicroelectronics Z0103MA
| Datasheet | View & Download Z0103MA Datasheet |
| Datasheet | View & Download Z0103MA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the thyristor?
What is the maximum current rating of the thyristor?
What is the package type of the thyristor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


