           Electromechanical > Switches > Snap Action / Limit Switches > Z-15GW2A55-B5V
Z-15GW2A55-B5V
Part Number: Z-15GW2A55-B5V
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Switches > Snap Action / Limit Switches > Z-15GW2A55-B5V
Qty Available:
Description: Snap Acting/Limit Switch, SPDT, Momentary, 15A, 14VDC, 4mm, Screw Terminal, Hinge Roller Lever Actuator, Panel Mount
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Z-15GW2A55-B5V Available.
Snap Acting/Limit Switch, SPDT, Momentary, 15A, 14VDC, 4mm, Screw Terminal, Hinge Roller Lever Actuator, Panel Mount
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Actuator Material Plastic, Stainless Steel
Contact Material Silver
Mechanical Life 10 Mcycles
Mount Chassis Mount, Panel
Current Rating 6 A
Differential Travel 1.5748 mm
Electrical Life 500 kcycles
Max Current Rating 15 A
Max Operating Temperature 80 °C
Max Voltage Rating (AC) 500 V
Max Voltage Rating (DC) 250 V
Min Operating Temperature -15 °C
Operating Force 1.3 N
Operating Position 30.1752 mm
Overtravel 4.0132 mm
Packaging Bulk
Switch Function On-Mom
Termination Screw
Throw Configuration SPDT
Voltage Rating (AC) 125 V
Voltage Rating (DC) 30 V
Depth 17.45 mm
Length 81.6 mm
Contact Material Silver
Mechanical Life 10 Mcycles
Mount Chassis Mount, Panel
Current Rating 6 A
Differential Travel 1.5748 mm
Electrical Life 500 kcycles
Max Current Rating 15 A
Max Voltage Rating (AC) 500 V
Max Voltage Rating (DC) 250 V
Operating Force 1.3 N
Operating Position 30.1752 mm
Overtravel 4.0132 mm
Packaging Bulk
Switch Function On-Mom
Termination Screw
Throw Configuration SPDT
Voltage Rating (AC) 125 V
Voltage Rating (DC) 30 V
Depth 17.45 mm
Length 81.6 mm