           Electromechanical > Switches > Snap Action / Limit Switches > Z-15GNJ55-B
Z-15GNJ55-B
Part Number: Z-15GNJ55-B
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Switches > Snap Action / Limit Switches > Z-15GNJ55-B
Qty Available:
Description: Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Flexible Rod Screw 15A 250VAC 250VDC 0.49N Screw Mount
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Z-15GNJ55-B Available.
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Flexible Rod Screw 15A 250VAC 250VDC 0.49N Screw Mount
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Actuator Material Nylon
Contact Material Silver
Housing Material Resin
Mechanical Life 1 Mcycles
Mount Chassis Mount, Panel, Screw
Weight 48 g
Contact Current Rating 15 A
Current Rating 15 A
Electrical Life 100 kcycles
Max Current Rating 15 A
Max Operating Temperature 80 °C
Max Voltage Rating (AC) 250 V
Max Voltage Rating (DC) 250 V
Min Operating Temperature -15 °C
Operating Force 490 mN
Orientation Straight
Pretravel 19.9898 mm
Switch Function On-Mom
Termination Screw
Throw Configuration SPDT
Voltage Rating (AC) 125 V
Voltage Rating (DC) 30 V
Depth 17.45 mm
Length 49.2 mm
Width 111.3 mm
Actuator Material Nylon
Contact Material Silver
Housing Material Resin
Mechanical Life 1 Mcycles
Weight 48 g
Contact Current Rating 15 A
Current Rating 15 A
Electrical Life 100 kcycles
Max Current Rating 15 A
Max Voltage Rating (AC) 250 V
Max Voltage Rating (DC) 250 V
Operating Force 490 mN
Orientation Straight
Pretravel 19.9898 mm
Switch Function On-Mom
Termination Screw
Throw Configuration SPDT
Voltage Rating (AC) 125 V
Voltage Rating (DC) 30 V
Depth 17.45 mm
Length 49.2 mm
Width 111.3 mm