           Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > Yageo-YC324-JK-07180RL
Yageo YC324-JK-07180RL
Part Number: Yageo YC324-JK-07180RL
Manufacturer: Yageo
Part Type: Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > Yageo-YC324-JK-07180RL
Qty Available:
Description: Resistor, Array, 180 Ohm, ± 5%, 125 mW, 4 Resistors, Isolated, 2012 [5032 Metric], Convex, Surface Mount, Thick Film
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Yageo YC324-JK-07180RL Available.
Resistor, Array, 180 Ohm, ± 5%, 125 mW, 4 Resistors, Isolated, 2012 [5032 Metric], Convex, Surface Mount, Thick Film
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1206
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Number of Terminals 8
Circuit Type Isolated
Max Operating Temperature 155 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Circuits 4
Number of Contacts 8
Number of Resistors 4
Packaging Digi-Reel®
Power Per Element 125 mW
Resistance 180 Ω
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Termination Convex
Tolerance 5 %
Voltage Rating (DC) 200 V
Depth 3.2 mm
Height 711.2 µm
Length 5.08 mm
Terminal Pitch 1.27 mm
Width 3.2004 mm