           Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > Yageo-YC164-JR-074K7L
Yageo YC164-JR-074K7L
Part Number: Yageo YC164-JR-074K7L
Manufacturer: Yageo
Part Type: Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > Yageo-YC164-JR-074K7L
Qty Available:
Description: Res Thick Film Array 4.7K Ohm 5% 200ppm/ C ISOL Molded 8-Pin 1206(4 X 0603) Convex SMD Paper T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Yageo YC164-JR-074K7L Available.
Res Thick Film Array 4.7K Ohm 5% 200ppm/ C ISOL Molded 8-Pin 1206(4 X 0603) Convex SMD Paper T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1206
Circuit Type Isolated
Composition Thick Film
Max Operating Temperature 155 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Circuits 4
Number of Contacts 8
Number of Elements 4
Number of Resistors 4
Packaging Cut Tape
Power Dissipation 62.5 mW
Power Per Element 62.5 mW
Power Rating 62.5 mW
Resistance 4.7 kΩ
Schedule B 8533290000
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Termination Convex
Tolerance 5 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (AC) 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Working Voltage 50 V
Depth 1.6 mm
Height 700 µm
Length 3.2 mm
Terminal Pitch 800 µm
Width 1.6002 mm