           Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > Yageo-YC164-JR-074K7
Yageo YC164-JR-074K7
Part Number: Yageo YC164-JR-074K7
Manufacturer: Yageo
Part Type: Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > Yageo-YC164-JR-074K7
Qty Available:
Description: @ Res, Array, SMT, 4.7K Ohm, +/-5%, +/-200PPM, CONVEX(10)
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Yageo YC164-JR-074K7 Available.
@ Res, Array, SMT, 4.7K Ohm, +/-5%, +/-200PPM, CONVEX(10)
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0612
Composition Thin Film
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature 55 °C
Number of Circuits 4
Packaging Tape & Reel
Power Rating 63 mW
Resistance 4.7 kΩ
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Tolerance 5 %
Working Voltage 50 V