           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Yageo-RC0805JR-07150RL
Yageo RC0805JR-07150RL
Part Number: Yageo RC0805JR-07150RL
Manufacturer: Yageo
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Yageo-RC0805JR-07150RL
Qty Available:
Description: SMD Chip Resistor, 150 Ohm, ± 5%, 125 mW, 0805 [2012 Metric], Thick Film, General Purpose
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Yageo RC0805JR-07150RL Available.
SMD Chip Resistor, 150 Ohm, ± 5%, 125 mW, 0805 [2012 Metric], Thick Film, General Purpose
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0805
Case Code (Imperial) 0805
Case Code (Metric) 2012
Contact Plating Lead, Tin
Number of Pins 2
Composition Thick Film
Max Operating Temperature 155 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel
Power Rating 125 mW
Resistance 150 Ω
Schedule B 8533210045
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 5 %
Voltage Rating 150 V
Voltage Rating (AC) 150 V
Voltage Rating (DC) 150 V
Width 1.25 mm