           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Yageo-RC0402FR-132K49L
Yageo RC0402FR-132K49L
Part Number: Yageo RC0402FR-132K49L
Manufacturer: Yageo
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Yageo-RC0402FR-132K49L
Qty Available:
Description: SMD Chip Resistor, 2.49 kOhm, ± 1%, 63 mW, 0402 [1005 Metric], Thick Film, General Purpose
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Yageo RC0402FR-132K49L Available.
SMD Chip Resistor, 2.49 kOhm, ± 1%, 63 mW, 0402 [1005 Metric], Thick Film, General Purpose
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0402
Contact Plating Tin
Composition Thick Film
Max Operating Temperature 155 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel
Resistance 2.49 kΩ
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Tolerance 1 %