           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Yageo-RC0402FR-075K6L
Yageo RC0402FR-075K6L
Part Number: Yageo RC0402FR-075K6L
Manufacturer: Yageo
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Yageo-RC0402FR-075K6L
Qty Available:
Description: SMD Chip Resistor, 5.6 kOhm, ± 1%, 63 mW, 0402 [1005 Metric], Thick Film, General Purpose
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Yageo RC0402FR-075K6L Available.
SMD Chip Resistor, 5.6 kOhm, ± 1%, 63 mW, 0402 [1005 Metric], Thick Film, General Purpose
Case Code (Imperial) 0402
Case Code (Metric) 1005
Number of Pins 2
Composition Thick Film
Max Operating Temperature 155 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel
Power Rating 63 mW
Resistance 5.6 kΩ
Schedule B 8533210045
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 1 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (AC) 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 500 µm
Height 400 µm
Length 1 mm