Connectors > YLR-04V
YLR-04V
| Part Number: | YLR-04V |
| Manufacturer: | JST |
| Part Type: | Connectors > YLR-04V |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Housing, YL Series, 4 Position, 300V, 26-16 AWG, Panel Lock |
PCX has JST Connectors > YLR-04V Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Housing, YL Series, 4 Position, 300V, 26-16 AWG, Panel Lock
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Material | Nylon |
| Current Rating | 9 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Voltage Rating | 300 V |
| Height | 15.6 mm |
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

