Connectors > YLP-08V
YLP-08V
| Part Number: | YLP-08V |
| Manufacturer: | JST |
| Part Type: | Connectors > YLP-08V |
| Qty Available: | |
| Description: | JST 8 Way 2 Row Straight Male Multiway Connector |
PCX has JST Connectors > YLP-08V Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
JST 8 Way 2 Row Straight Male Multiway Connector
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Material | Nylon |
| Current Rating | 7 A |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Voltage Rating | 300 V |
| Height | 15.3 mm |
Documentation for JST YLP-08V
| Datasheet | View & Download YLP-08V Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the pitch of the connector?
How many circuits does the connector have?
What is the housing material of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

