           Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > YC164-JR-0775RL
YC164-JR-0775RL
Part Number: YC164-JR-0775RL
Manufacturer: Yageo
Part Type: Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > YC164-JR-0775RL
Qty Available:
Description: Res Thick Film Array 75Ohm 5% 200ppm/C ISOL Epoxy 8-Pin 1206(4 X 0603) Convex SMD T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number YC164-JR-0775RL Available.
Res Thick Film Array 75Ohm 5% 200ppm/C ISOL Epoxy 8-Pin 1206(4 X 0603) Convex SMD T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 1206
Case Code (Metric) 3216
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Number of Terminals 8
Circuit Type Isolated
Max Operating Temperature 155 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Circuits 4
Number of Contacts 8
Number of Elements 4
Number of Resistors 4
Packaging Cut Tape
Power Dissipation 62.5 mW
Power Per Element 62.5 mW
Power Rating 62.5 mW
Resistance 75 Ω
Schedule B 8533290000
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 5 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Working Voltage 50 V
Depth 1.6 mm
Height 711.2 µm
Length 3.2004 mm
Terminal Pitch 800 µm
Width 1.6002 mm