           Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > YC164-JR-07120RL
YC164-JR-07120RL
Part Number: YC164-JR-07120RL
Manufacturer: Yageo
Part Type: Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > YC164-JR-07120RL
Qty Available:
Description: Res Thick Film Array 120Ohm 5% 200ppm/C ISOL Epoxy 8-Pin 1206(4 X 0603) Convex SMD T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number YC164-JR-07120RL Available.
Res Thick Film Array 120Ohm 5% 200ppm/C ISOL Epoxy 8-Pin 1206(4 X 0603) Convex SMD T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Circuit Type Isolated
Max Operating Temperature 155 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Resistors 4
Packaging Digi-Reel®
Power Per Element 62.5 mW
Resistance 120 Ω
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Termination Convex
Tolerance 5 %
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 1.6 mm
Height 711.2 µm
Length 3.2004 mm
Terminal Pitch 800 µm
Width 1.6002 mm