           Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > YC124-JR-0739RL
YC124-JR-0739RL
Part Number: YC124-JR-0739RL
Manufacturer: Yageo
Part Type: Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > YC124-JR-0739RL
Qty Available:
Description: Res Thick Film Array 39 Ohm 5% ±200ppm/C ISOL Epoxy 8-Pin 0804(4 X 0402) Convex SMD Automotive T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number YC124-JR-0739RL Available.
Res Thick Film Array 39 Ohm 5% ±200ppm/C ISOL Epoxy 8-Pin 0804(4 X 0402) Convex SMD Automotive T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0402
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Number of Terminals 8
Circuit Type Isolated
Max Operating Temperature 155 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Circuits 4
Number of Contacts 8
Number of Elements 4
Number of Resistors 4
Packaging Tape & Reel (TR)
Power Dissipation 62.5 mW
Power Per Element 62.5 mW
Resistance 39 Ω
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Termination Convex
Tolerance 5 %
Voltage Rating (DC) 50 V
Working Voltage 50 V
Depth 1 mm
Height 558.8 µm
Length 2.0066 mm