Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC6SLX75T-3FGG676C
Xilinx XC6SLX75T-3FGG676C
| Part Number: | Xilinx XC6SLX75T-3FGG676C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC6SLX75T-3FGG676C |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Spartan-6 LXT Family 74637 Cells 45nm (CMOS) Technology 1.2V 676-Pin FBGA |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC6SLX75T-3FGG676C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Spartan-6 LXT Family 74637 Cells 45nm (CMOS) Technology 1.2V 676-Pin FBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 676 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of I/Os | 348 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 5831 |
| Number of Logic Elements/Cells | 74637 |
| Number of Registers | 93296 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 387 kB |
| Speed Grade | 3 |
Documentation for Xilinx Xilinx XC6SLX75T-3FGG676C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the technology used in this product?
How many pins does this product have?
What is the voltage requirement for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

