Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC6SLX25-2CSG324I
Xilinx XC6SLX25-2CSG324I
| Part Number: | Xilinx XC6SLX25-2CSG324I |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC6SLX25-2CSG324I |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Spartan-6 LX Family 24051 Cells 45nm (CMOS) Technology 1.2V 324-Pin CS-BGA |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC6SLX25-2CSG324I Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Spartan-6 LX Family 24051 Cells 45nm (CMOS) Technology 1.2V 324-Pin CS-BGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 324 |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Supply Voltage | 1.26 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.14 V |
| Number of I/Os | 226 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1879 |
| Number of Logic Elements/Cells | 24051 |
| Number of Macrocells | 24051 |
| Number of Registers | 30064 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 117 kB |
| Speed Grade | 2 |
Documentation for Xilinx Xilinx XC6SLX25-2CSG324I
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the price and stock availability of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



