Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC4VLX40-11FFG1148C
Xilinx XC4VLX40-11FFG1148C
| Part Number: | Xilinx XC4VLX40-11FFG1148C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC4VLX40-11FFG1148C |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Virtex®-4 LX Family 41472 Cells 90nm (CMOS) Technology 1.2V 1148-Pin FCBGA |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC4VLX40-11FFG1148C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Virtex®-4 LX Family 41472 Cells 90nm (CMOS) Technology 1.2V 1148-Pin FCBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FCBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of I/Os | 640 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 4608 |
| Number of Logic Elements/Cells | 41472 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 216 kB |
| Speed Grade | 11 |
Documentation for Xilinx Xilinx XC4VLX40-11FFG1148C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum operating temperature and minimum operating temperature of the product?
How many I/Os does the product have?
What is the RAM size of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.