Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC4VLX100-10FFG1513I
Xilinx XC4VLX100-10FFG1513I
| Part Number: | Xilinx XC4VLX100-10FFG1513I |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC4VLX100-10FFG1513I |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Virtex-4 LX Family 110592 Cells 90nm (CMOS) Technology 1.2V 1513-Pin FCBGA |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC4VLX100-10FFG1513I Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Virtex-4 LX Family 110592 Cells 90nm (CMOS) Technology 1.2V 1513-Pin FCBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FCBGA |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 1513 |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Supply Voltage | 1.26 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.14 V |
| Number of I/Os | 960 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 12288 |
| Number of Logic Elements/Cells | 110592 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 540 kB |
| Speed Grade | 10 |
Documentation for Xilinx Xilinx XC4VLX100-10FFG1513I
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the maximum and minimum operating temperature for this product?
How many I/Os and logic blocks does this FPGA have?
What is the RAM size and speed grade of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

