Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC4013E-3PQ240C
Xilinx XC4013E-3PQ240C
| Part Number: | Xilinx XC4013E-3PQ240C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC4013E-3PQ240C |
| Qty Available: | |
| Description: | Field Programmable Gate Array, 576 CLBs, 10000 Gates, 125MHz, CMOS, PQFP208 |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC4013E-3PQ240C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Field Programmable Gate Array, 576 CLBs, 10000 Gates, 125MHz, CMOS, PQFP208
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 240 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Gates | 13000 |
| Number of I/Os | 192 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 576 |
| Number of Logic Elements/Cells | 1368 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 2.3 kB |
Documentation for Xilinx Xilinx XC4013E-3PQ240C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
How many pins does the XC4013E-3PQ240C have?
What is the maximum and minimum operating temperature of the XC4013E-3PQ240C?
What is the RAM size of the XC4013E-3PQ240C?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
