Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC3S400-4PQ208C
Xilinx XC3S400-4PQ208C
| Part Number: | Xilinx XC3S400-4PQ208C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC3S400-4PQ208C |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Spartan®-3 Family 400K Gates 8064 Cells 630MHz 90nm Technology 1.2V 208-Pin PQFP |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC3S400-4PQ208C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Spartan®-3 Family 400K Gates 8064 Cells 630MHz 90nm Technology 1.2V 208-Pin PQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Gates | 400000 |
| Number of I/Os | 141 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 896 |
| Number of Logic Elements/Cells | 8064 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 36 kB |
| Speed Grade | 4 |
Documentation for Xilinx Xilinx XC3S400-4PQ208C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the technology used for this FPGA?
What is the part number for this FPGA?
How many logic elements/cells does this FPGA have?
What is the operating supply voltage for this FPGA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

