Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC3S250E-4FT256C
Xilinx XC3S250E-4FT256C
| Part Number: | Xilinx XC3S250E-4FT256C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC3S250E-4FT256C |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Spartan-3E Family 250K Gates 5508 Cells 572MHz 90nm (CMOS) Technology 1.2V 256-Pin FTBGA |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC3S250E-4FT256C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Spartan-3E Family 250K Gates 5508 Cells 572MHz 90nm (CMOS) Technology 1.2V 256-Pin FTBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Standard |
| Number of Pins | 256 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Registers | 4896 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 27 kB |
| Speed Grade | 4 |
Documentation for Xilinx Xilinx XC3S250E-4FT256C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What are the alternate parts available for this product?
What are the technical specifications of this product?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

