Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC3S200-4VQG100C
Xilinx XC3S200-4VQG100C
| Part Number: | Xilinx XC3S200-4VQG100C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC3S200-4VQG100C |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Spartan-3 Family 200K Gates 4320 Cells 630MHz 90nm Technology 1.2V 100-Pin VTQFP |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC3S200-4VQG100C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Spartan-3 Family 200K Gates 4320 Cells 630MHz 90nm Technology 1.2V 100-Pin VTQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Gates | 200000 |
| Number of I/Os | 63 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 480 |
| Number of Logic Elements/Cells | 4320 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 27 kB |
| Speed Grade | 4 |
Documentation for Xilinx Xilinx XC3S200-4VQG100C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Xilinx XC3S200-4VQG100C?
What is the technology used in the FPGA?
What is the voltage range for the FPGA?
How many logic elements/cells does the FPGA have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



