Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC3S1500-4FGG676C
Xilinx XC3S1500-4FGG676C
| Part Number: | Xilinx XC3S1500-4FGG676C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC3S1500-4FGG676C |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Spartan-3 Family 1.5M Gates 29952 Cells 630MHz 90nm Technology 1.2V 676-Pin FBGA |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC3S1500-4FGG676C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Spartan-3 Family 1.5M Gates 29952 Cells 630MHz 90nm Technology 1.2V 676-Pin FBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 676 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.26 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.14 V |
| Number of Gates | 1.5e+06 |
| Number of I/Os | 487 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 3328 |
| Number of Logic Elements/Cells | 29952 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 72 kB |
| Speed Grade | 4 |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 27 mm |
| Width | 27 mm |
Documentation for Xilinx Xilinx XC3S1500-4FGG676C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Xilinx XC3S1500-4FGG676C?
What is the price of Xilinx XC3S1500-4FGG676C?
What are the technical specifications of Xilinx XC3S1500-4FGG676C?
Are there any alternate parts available for Xilinx XC3S1500-4FGG676C?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

