Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC3S1500-4FGG320C
Xilinx XC3S1500-4FGG320C
| Part Number: | Xilinx XC3S1500-4FGG320C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC3S1500-4FGG320C |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Spartan-3 Family 1.5M Gates 29952 Cells 630MHz 90nm Technology 1.2V 320-Pin F-BGA |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC3S1500-4FGG320C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Spartan-3 Family 1.5M Gates 29952 Cells 630MHz 90nm Technology 1.2V 320-Pin F-BGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 320 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Gates | 1.5e+06 |
| Number of I/Os | 221 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 3328 |
| Number of Logic Elements/Cells | 29952 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 72 kB |
| Speed Grade | 4 |
Documentation for Xilinx Xilinx XC3S1500-4FGG320C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the FPGA?
How many gates does the FPGA have?
What is the technology used in the FPGA?
What is the voltage required for the FPGA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
