Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC2V250-6CS144C
Xilinx XC2V250-6CS144C
| Part Number: | Xilinx XC2V250-6CS144C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC2V250-6CS144C |
| Qty Available: | |
| Description: | Field Programmable Gate Array, 384 CLBs, 250000 Gates, 820MHz, 3456-Cell, CMOS, PBGA144 |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC2V250-6CS144C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Field Programmable Gate Array, 384 CLBs, 250000 Gates, 820MHz, 3456-Cell, CMOS, PBGA144
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Number of Pins | 144 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Registers | 3072 |
| Operating Supply Voltage | 1.5 V |
| RAM Size | 54 kB |
| Speed Grade | 6 |
Documentation for Xilinx Xilinx XC2V250-6CS144C
Alternate Descriptions
FAQ’s
Are there any alternative names for Xilinx?
What is the product name and its specifications?
What is the maximum and minimum operating temperature of the product?
What is the RAM size and speed grade of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.