Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC2S50-5PQG208I
Xilinx XC2S50-5PQG208I
| Part Number: | Xilinx XC2S50-5PQG208I |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC2S50-5PQG208I |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Spartan-II Family 50K Gates 1728 Cells 263MHz 0.18um Technology 2.5V 208-Pin PQFP |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC2S50-5PQG208I Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Spartan-II Family 50K Gates 1728 Cells 263MHz 0.18um Technology 2.5V 208-Pin PQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Gates | 50000 |
| Number of I/Os | 140 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 384 |
| Number of Logic Elements/Cells | 1728 |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| RAM Size | 4 kB |
| Speed Grade | 5 |
Documentation for Xilinx Xilinx XC2S50-5PQG208I
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the Xilinx XC2S50-5PQG208I?
What are the distributor options for purchasing the Xilinx XC2S50-5PQG208I?
Are there any alternative products similar to the Xilinx XC2S50-5PQG208I?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

