Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC2S100-6PQG208C
Xilinx XC2S100-6PQG208C
| Part Number: | Xilinx XC2S100-6PQG208C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC2S100-6PQG208C |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Spartan-II Family 100K Gates 2700 Cells 263MHz 0.18um Technology 2.5V 208-Pin PQFP |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Xilinx-XC2S100-6PQG208C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Spartan-II Family 100K Gates 2700 Cells 263MHz 0.18um Technology 2.5V 208-Pin PQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Gates | 100000 |
| Number of I/Os | 140 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 600 |
| Number of Logic Elements/Cells | 2700 |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| RAM Size | 5 kB |
| Speed Grade | 6 |
Documentation for Xilinx Xilinx XC2S100-6PQG208C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the temperature range in which the product can operate?
How many logic blocks and logic elements/cells does the product have?
What is the RAM size of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.