Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Xilinx-XC2C64A-7QFG48I
Xilinx XC2C64A-7QFG48I
| Part Number: | Xilinx XC2C64A-7QFG48I |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Xilinx-XC2C64A-7QFG48I |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD XC2C64A 1500 Gates 64 Macro Cells 1.8V 48-Pin QFN |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Xilinx-XC2C64A-7QFG48I Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD XC2C64A 1500 Gates 64 Macro Cells 1.8V 48-Pin QFN
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Max Frequency | 159 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.9 V |
| Memory Type | ROMless |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.7 V |
| Number of Gates | 1500 |
| Number of I/Os | 37 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 2 |
| Number of Logic Elements/Cells | 4 |
| Number of Macrocells | 64 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Speed Grade | 7 |
| Turn-On Delay Time | 7.5 ns |
Documentation for Xilinx Xilinx XC2C64A-7QFG48I
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum frequency of the device?
How many pins does the device have?
What is the propagation delay of the XC2C64A-7QFG48I?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.