Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Xilinx-XC2C64A-7CPG56C
Xilinx XC2C64A-7CPG56C
| Part Number: | Xilinx XC2C64A-7CPG56C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Xilinx-XC2C64A-7CPG56C |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD CoolRunner -II Family 1.5K Gates 64 Macro Cells 159MHz 0.18um (CMOS) Technology 1.8V 56-Pin CSBGA |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Xilinx-XC2C64A-7CPG56C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD CoolRunner -II Family 1.5K Gates 64 Macro Cells 159MHz 0.18um (CMOS) Technology 1.8V 56-Pin CSBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Max Frequency | 159 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 1.9 V |
| Memory Type | ROMless |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.7 V |
| Number of Gates | 1500 |
| Number of I/Os | 45 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 4 |
| Number of Logic Elements/Cells | 4 |
| Number of Macrocells | 64 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Speed Grade | 7 |
| Turn-On Delay Time | 7.5 ns |
Documentation for Xilinx Xilinx XC2C64A-7CPG56C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the contact plating and mount type of this product?
How many pins does this product have?
What is the maximum frequency and supply voltage of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

