Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Xilinx-XC2C384-10TQG144I
Xilinx XC2C384-10TQG144I
| Part Number: | Xilinx XC2C384-10TQG144I |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Xilinx-XC2C384-10TQG144I |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD CoolRunner -II Family 9K Gates 384 Macro Cells 125MHz 0.18um (CMOS) Technology 1.8V 144-Pin TQFP |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Xilinx-XC2C384-10TQG144I Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD CoolRunner -II Family 9K Gates 384 Macro Cells 125MHz 0.18um (CMOS) Technology 1.8V 144-Pin TQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 144 |
| Max Frequency | 125 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Type | ROMless |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Gates | 9000 |
| Number of I/Os | 118 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 24 |
| Number of Logic Elements/Cells | 24 |
| Number of Macrocells | 384 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Speed Grade | 10 |
Documentation for Xilinx Xilinx XC2C384-10TQG144I
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the maximum operating temperature and minimum operating temperature of the product?
How many pins does the XC2C384-10TQG144I have?
Is there an alternate part available for XC2C384-10TQG144I?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
