Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC9536XL-10VQ44C
XC9536XL-10VQ44C
| Part Number: | XC9536XL-10VQ44C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC9536XL-10VQ44C |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD XC9500XL Family 800 Gates 36 Macro Cells 100MHz 0.35um (CMOS) Technology 3.3V 44-Pin VTQFP |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC9536XL-10VQ44C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD XC9500XL Family 800 Gates 36 Macro Cells 100MHz 0.35um (CMOS) Technology 3.3V 44-Pin VTQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Frequency | 100 MHz |
| Max Frequency | 100 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Gates | 800 |
| Number of I/Os | 34 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 2 |
| Number of Logic Elements/Cells | 2 |
| Number of Macrocells | 36 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Speed Grade | 10 |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
Documentation for Xilinx XC9536XL-10VQ44C
| Datasheet | View & Download XC9536XL-10VQ44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC9536XL-10VQ44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC9536XL-10VQ44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC9536XL-10VQ44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC9536XL-10VQ44C Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the technology used in this product?
What is the voltage requirement for this product?
How many macro cells does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
