Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC9536-7PC44C
XC9536-7PC44C
| Part Number: | XC9536-7PC44C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC9536-7PC44C |
| Qty Available: | |
| Description: | YES 44-LCC (J-Lead) 1996 XC9536 complex programmable logic device 83.3MHz 7.5ns 4.75V~5.25V 0C~70C TA |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC9536-7PC44C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
YES 44-LCC (J-Lead) 1996 XC9536 complex programmable logic device 83.3MHz 7.5ns 4.75V~5.25V 0C~70C TA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Max Frequency | 83.3 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Gates | 800 |
| Number of I/Os | 34 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 2 |
| Number of Logic Elements/Cells | 8 |
| Number of Macrocells | 36 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Speed Grade | 7 |
Documentation for Xilinx XC9536-7PC44C
| Datasheet | View & Download XC9536-7PC44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC9536-7PC44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC9536-7PC44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC9536-7PC44C Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its brand?
What is the package type and number of pins for this product?
What is the maximum operating temperature and the propagation delay for this product?
What is the memory type and the number of gates for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

