Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC9536-10PC44C
XC9536-10PC44C
| Part Number: | XC9536-10PC44C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC9536-10PC44C |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD XC9500 Family 800 Gates 36 Macro Cells 66.7MHz 0.5um (CMOS) Technology 5V 44-Pin PLCC |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC9536-10PC44C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD XC9500 Family 800 Gates 36 Macro Cells 66.7MHz 0.5um (CMOS) Technology 5V 44-Pin PLCC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Max Frequency | 66.7 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Gates | 800 |
| Number of I/Os | 34 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 2 |
| Number of Logic Elements/Cells | 8 |
| Number of Macrocells | 36 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Speed Grade | 10 |
| Height | 3.68 mm |
| Length | 16.66 mm |
| Width | 16.66 mm |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Max Frequency | 66.7 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Gates | 800 |
| Number of I/Os | 34 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 2 |
| Number of Logic Elements/Cells | 8 |
| Number of Macrocells | 36 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Speed Grade | 10 |
| Height | 3.68 mm |
| Length | 16.66 mm |
| Width | 16.66 mm |
Documentation for Xilinx XC9536-10PC44C
| Datasheet | View & Download XC9536-10PC44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC9536-10PC44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC9536-10PC44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC9536-10PC44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC9536-10PC44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC9536-10PC44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC9536-10PC44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC9536-10PC44C Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the technology used in this product?
How many gates does this product have?
What is the maximum frequency of this product?
What is the product name and its specifications?
What are the technical specifications of XC9536-10PC44C?
Where can I find the datasheet for XC9536-10PC44C?
What are the alternate names for Xilinx and XC9536-10PC44C?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


