Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC95288XV-10PQ208C
XC95288XV-10PQ208C
| Part Number: | XC95288XV-10PQ208C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC95288XV-10PQ208C |
| Qty Available: | |
| Description: | YES 208-BFQFP 1999 XC95288XV complex programmable logic device 100MHz 28mm 10ns 2.37V~2.62V |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC95288XV-10PQ208C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
YES 208-BFQFP 1999 XC95288XV complex programmable logic device 100MHz 28mm 10ns 2.37V~2.62V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Max Frequency | 100 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Gates | 6400 |
| Number of I/Os | 168 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Macrocells | 288 |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Speed Grade | 10 |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
Documentation for Xilinx XC95288XV-10PQ208C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum frequency of the product?
What is the operating supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
