Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC95288XL-6TQG144C
XC95288XL-6TQG144C
| Part Number: | XC95288XL-6TQG144C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC95288XL-6TQG144C |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD XC9500XL Family 6.4K Gates 288 Macro Cells 208.3MHz 0.35um (CMOS) Technology 3.3V 144-Pin TQFP |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC95288XL-6TQG144C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD XC9500XL Family 6.4K Gates 288 Macro Cells 208.3MHz 0.35um (CMOS) Technology 3.3V 144-Pin TQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 144 |
| Frequency | 208.3 MHz |
| Max Frequency | 208.3 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Gates | 6400 |
| Number of I/Os | 117 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Macrocells | 288 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Speed Grade | 6 |
Documentation for Xilinx XC95288XL-6TQG144C
Alternate Descriptions
FAQ’s
How many pins does this product have?
What is the voltage range for this product?
What is the product name and model number?
What is the maximum frequency for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
