Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC95216-15PQG160C
XC95216-15PQG160C
| Part Number: | XC95216-15PQG160C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC95216-15PQG160C |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD XC9500 Family 4.8K Gates 216 Macro Cells 55.6MHz 0.5um (CMOS) Technology 5V 160-Pin PQFP |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC95216-15PQG160C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD XC9500 Family 4.8K Gates 216 Macro Cells 55.6MHz 0.5um (CMOS) Technology 5V 160-Pin PQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 160 |
| Max Frequency | 55.6 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Gates | 4800 |
| Number of I/Os | 133 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 12 |
| Number of Logic Elements/Cells | 8 |
| Number of Macrocells | 216 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Speed Grade | 15 |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
Documentation for Xilinx XC95216-15PQG160C
| Datasheet | View & Download XC95216-15PQG160C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC95216-15PQG160C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC95216-15PQG160C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC95216-15PQG160C Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the technical specifications of XC95216-15PQG160C?
Where can I find the datasheet for XC95216-15PQG160C?
What is the product name and description?
What are the distributor options for purchasing XC95216-15PQG160C?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
