Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC95144-10PQ160I
XC95144-10PQ160I
| Part Number: | XC95144-10PQ160I |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC95144-10PQ160I |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD XC9500 Family 3.2K Gates 144 Macro Cells 66.7MHz 0.5um (CMOS) Technology 5V 160-Pin PQFP |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC95144-10PQ160I Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD XC9500 Family 3.2K Gates 144 Macro Cells 66.7MHz 0.5um (CMOS) Technology 5V 160-Pin PQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 160 |
| Max Frequency | 66.7 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Gates | 3200 |
| Number of I/Os | 133 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 8 |
| Number of Logic Elements/Cells | 8 |
| Number of Macrocells | 144 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Speed Grade | 10 |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
Documentation for Xilinx XC95144-10PQ160I
| Datasheet | View & Download XC95144-10PQ160I Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC95144-10PQ160I Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC95144-10PQ160I Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC95144-10PQ160I Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the manufacturer aliases for Xilinx?
What are the technical specifications of XC95144-10PQ160I?
Where can I find the datasheet for XC95144-10PQ160I?
What is the product description of XC95144-10PQ160I?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

