Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC4VFX100-11FF1517C
XC4VFX100-11FF1517C
| Part Number: | XC4VFX100-11FF1517C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC4VFX100-11FF1517C |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Virtex-4 FX Family 94896 Cells 90nm (CMOS) Technology 1.2V 1517-Pin FCBGA |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC4VFX100-11FF1517C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Virtex-4 FX Family 94896 Cells 90nm (CMOS) Technology 1.2V 1517-Pin FCBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FCBGA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 846 kB |
| Speed Grade | 11 |
Documentation for Xilinx XC4VFX100-11FF1517C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of XC4VFX100-11FF1517C?
What are the technical specifications of XC4VFX100-11FF1517C?
Who are the distributors of XC4VFX100-11FF1517C and what are their stock levels?
Are there any alternative part numbers or manufacturer aliases for XC4VFX100-11FF1517C?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
