Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC4006E-1TQ144C
XC4006E-1TQ144C
| Part Number: | XC4006E-1TQ144C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC4006E-1TQ144C |
| Qty Available: | |
| Description: | Field Programmable Gate Array, 256 CLBs, 4000 Gates, 125MHz, 256-Cell, CMOS, PQCC84 |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC4006E-1TQ144C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Field Programmable Gate Array, 256 CLBs, 4000 Gates, 125MHz, 256-Cell, CMOS, PQCC84
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 144 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Gates | 6000 |
| Number of I/Os | 113 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 256 |
| Number of Logic Elements/Cells | 608 |
| Number of Registers | 768 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 1 kB |
| Speed Grade | 1 |
Documentation for Xilinx XC4006E-1TQ144C
| Datasheet | View & Download XC4006E-1TQ144C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC4006E-1TQ144C Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of this product?
What are the technical specifications of this product?
What is the category of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.