Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC4005XL-3PQ100I
XC4005XL-3PQ100I
| Part Number: | XC4005XL-3PQ100I |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC4005XL-3PQ100I |
| Qty Available: | |
| Description: | Field Programmable Gate Array, 196 CLBs, 3000 Gates, 166MHz, 196-Cell, CMOS, PQFP208 |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC4005XL-3PQ100I Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Field Programmable Gate Array, 196 CLBs, 3000 Gates, 166MHz, 196-Cell, CMOS, PQFP208
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Gates | 5000 |
| Number of I/Os | 77 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 196 |
| Number of Logic Elements/Cells | 466 |
| Number of Registers | 616 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 784 B |
| Speed Grade | 3 |
Documentation for Xilinx XC4005XL-3PQ100I
| Datasheet | View & Download XC4005XL-3PQ100I Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC4005XL-3PQ100I Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the type of product?
How many logic blocks does the FPGA have?
What is the operating supply voltage for the FPGA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.