Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC4005-5PQ160C
XC4005-5PQ160C
| Part Number: | XC4005-5PQ160C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC4005-5PQ160C |
| Qty Available: | |
| Description: | Field Programmable Gate Array, 196 CLBs, 4000 Gates, 90.9MHz, 466-Cell, CMOS, CQFP164 |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC4005-5PQ160C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Field Programmable Gate Array, 196 CLBs, 4000 Gates, 90.9MHz, 466-Cell, CMOS, CQFP164
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 160 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Gates | 5000 |
| Number of I/Os | 112 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 196 |
| Number of Logic Elements/Cells | 466 |
| Number of Registers | 616 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 784 B |
| Speed Grade | 5 |
Documentation for Xilinx XC4005-5PQ160C
| Datasheet | View & Download XC4005-5PQ160C Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of XC4005-5PQ160C?
Where can I download the datasheet for XC4005-5PQ160C?
Are there any alternate names for Xilinx XC4005-5PQ160C?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
