Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC3S50A-4FTG256I
XC3S50A-4FTG256I
| Part Number: | XC3S50A-4FTG256I |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC3S50A-4FTG256I |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Spartan-3A Family 50K Gates 1584 Cells 667MHz 90nm Technology 1.2V 256-Pin FTBGA |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC3S50A-4FTG256I Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Spartan-3A Family 50K Gates 1584 Cells 667MHz 90nm Technology 1.2V 256-Pin FTBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 256 |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Supply Voltage | 1.26 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.14 V |
| Number of Gates | 50000 |
| Number of I/Os | 144 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 176 |
| Number of Logic Elements/Cells | 1584 |
| Number of Macrocells | 1584 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 6.8 kB |
| Speed Grade | 4 |
Documentation for Xilinx XC3S50A-4FTG256I
| Datasheet | View & Download XC3S50A-4FTG256I Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC3S50A-4FTG256I Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC3S50A-4FTG256I Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC3S50A-4FTG256I Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC3S50A-4FTG256I Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
How many gates does this product have?
What is the technology used in this product?
How many pins does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

