Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC3S500E-4PQG208C
XC3S500E-4PQG208C
| Part Number: | XC3S500E-4PQG208C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC3S500E-4PQG208C |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Spartan-3E Family 500K Gates 10476 Cells 572MHz 90nm (CMOS) Technology 1.2V 208-Pin PQFP |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC3S500E-4PQG208C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Spartan-3E Family 500K Gates 10476 Cells 572MHz 90nm (CMOS) Technology 1.2V 208-Pin PQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.26 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.14 V |
| Number of Gates | 500000 |
| Number of I/Os | 158 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1164 |
| Number of Logic Elements/Cells | 10476 |
| Number of Registers | 9312 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 45 kB |
| Speed Grade | 4 |
| Height | 3.4 mm |
| Length | 28 mm |
| Width | 28 mm |
Documentation for Xilinx XC3S500E-4PQG208C
| Datasheet | View & Download XC3S500E-4PQG208C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC3S500E-4PQG208C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC3S500E-4PQG208C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC3S500E-4PQG208C Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Xilinx XC3S500E-4PQG208C?
What is the technology used in the FPGA?
What is the maximum operating temperature of the FPGA?
How many logic elements/cells does the FPGA have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



