Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC3S5000-5FGG900C
XC3S5000-5FGG900C
| Part Number: | XC3S5000-5FGG900C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC3S5000-5FGG900C |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Spartan-3 Family 5M Gates 74880 Cells 725MHz 90nm Technology 1.2V 900-Pin F-BGA |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC3S5000-5FGG900C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Spartan-3 Family 5M Gates 74880 Cells 725MHz 90nm Technology 1.2V 900-Pin F-BGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 900 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Gates | 5e+06 |
| Number of I/Os | 633 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 8320 |
| Number of Logic Elements/Cells | 74880 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 234 kB |
| Speed Grade | 5 |
Documentation for Xilinx XC3S5000-5FGG900C
| Datasheet | View & Download XC3S5000-5FGG900C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC3S5000-5FGG900C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC3S5000-5FGG900C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC3S5000-5FGG900C Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the technology used in this product?
How many gates does this product have?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

