Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC3S4000-4FGG676I
XC3S4000-4FGG676I
| Part Number: | XC3S4000-4FGG676I |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC3S4000-4FGG676I |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Spartan-3 Family 4M Gates 62208 Cells 630MHz 90nm Technology 1.2V 676-Pin FBGA |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC3S4000-4FGG676I Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Spartan-3 Family 4M Gates 62208 Cells 630MHz 90nm Technology 1.2V 676-Pin FBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 676 |
| Frequency | 630 MHz |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Supply Voltage | 1.26 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.14 V |
| Number of Gates | 4e+06 |
| Number of I/Os | 489 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 6912 |
| Number of Logic Elements/Cells | 62208 |
| Number of Macrocells | 62208 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 216 kB |
| Speed Grade | 4 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 27 mm |
| Width | 27 mm |
Documentation for Xilinx XC3S4000-4FGG676I
| Datasheet | View & Download XC3S4000-4FGG676I Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC3S4000-4FGG676I Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC3S4000-4FGG676I Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC3S4000-4FGG676I Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of XC3S4000-4FGG676I?
What is the brand of XC3S4000-4FGG676I?
What is the maximum operating temperature of XC3S4000-4FGG676I?
What is the RAM size of XC3S4000-4FGG676I?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


